Csorvás alapító tagja az Alföld Slow Egyesületnek.
Az Alföld Slow Egyesület 2018-ban alakult, jelenleg 10 békési település (Almáskamarás, Csabaszabadi, Csorvás, Doboz, Gyula, Kétegyháza, Kondoros, Kunágota, Lőkösháza, Újkígyós) a tagja. Munkánkat segíti a Gyulai Turisztikai Nonprofit Kft., az Újkígyósi Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár, valamint a Budapesti Metropolitan Egyetem.
Az angol slow szó jelentése lassú, komótos.
A slow (lassú) mozgalmak már az 1980-as években utat törték, először a slow food (komótos étkezés) jelent meg 1986-ban Olaszországban, ezt követte a citta slow (élhető város) mozgalom megjelenése, szintén Olaszországban. Az élhető város mozgalom az 50 ezer alatti lakosságszámú városokat célozza, szigorú feltételekhez kötött, 55 kritérium felét kell teljesíteni a városnak. Jelenleg 30 országban 266 tagja van, Magyarországon csak Hódmezővásárhely.
A lassú turizmus nem alternatív turizmus, hanem ellenpólus a gyors tömegturizmushoz képest, a lassú mozgalmakból ered.
A Turizmus Bulletin tudományos szakfolyóirat 2014. évi 1. számában jelent meg Pécsek Brigitta tanulmánya Gyorsuló idő, lassuló turizmus: a lassú turizmus modellezése címmel.
A lassú turizmus modellje 4 alappillérén nyugszik a szerző szerint:
Ezen mozgalmakat megismerve, és felismerve benne a lehetőséget a térség fejlesztésére, Szebellédi Zoltán, Újkígyós város korábbi polgármesterének kezdeményezésére Almáskamarás, Csabaszabadi, Csorvás, Doboz, Kétegyháza, Kondoros, Kunágota, Lőkösháza települések polgármesterei, illetve a Gyulai Turisztikai Nonprofit Kft. vezetője, valamint a Budapesti Metropolitan Egyetem elhatározta, hogy megalapítja az Alföld Slow Egyesületet 2018-ban.
Az Egyesület jövőképe: A vidéki, fenntartható és önfenntartó élet értékké válik a lakosság és a turisták körében.
Az Egyesület küldetése, célja
Az Egyesület a lassú turizmus és a lassú szemlélet elterjedését, hazai megélését, megvalósítását tartja legfontosabb feladatának. A hazai települések körében felkelteni az érdeklődést a téma iránt, az egyes részfeladatok megvalósítása, kihangsúlyozása érdekében.
Célunk ebben a felgyorsult világban a pillanatok megélése, a tudatossá válás, mind az életvitelben, mind a fogyasztásban, mely egyben az egészség alapja is. Ehhez szükséges a helyi és a hazai termelő vállalkozások támogatása, erősítése, turisztikai vállalkozások bevonása.
A témákhoz (slow food, slow city, slow tourism, fenntarthatóság, élhető település, élhető közösség, stb.) kapcsolódóan konferenciák, találkozók, oktatások szervezése fontos feladat.
Tervezett feladatok:
Tagjaink közé várjuk:
Tagdíj mértéke:
A tagdíj összege évente
Az első teljes év (2019) eredményei:
Elkészült egy – a tagtelepülések lakossága számára kiírt – pályázat eredményeként az Egyesület logója és szlogenje, melyet Pintér Zoltán (Újkígyós) tervezett.
Elkészült a honlapunk (www.alfoldslow.hu), valamint a nyílt Facebook csoport is.
A Budapesti Metropolitan Egyetem hallgatói tanulmányúton vettek részt a településeken.
Megtartottuk az I. Alföld Slow Konferenciát 2019. júniusában. Az előadások a honlapon megtekinthetőek.
A konferenciához készült el a kiadványunk, a roll-up, illetve ekkor vált élessé a honlapunk is (www.alfoldslow.hu), valamint a nyílt Facebook oldal is.
További információk honlapunkon: www.alfoldslow.hu
Nyilvános Facebook oldal: Alföld Slow Egyesület
https://www.facebook.com/Alf%C3%B6ld-Slow-Egyes%C3%BClet-2321325284791568/
Várjuk azon turisztikai, vendéglátó, mezőgazdasági vállalkozások jelentkezését is, az önkormányzatok mellett, amelyek egyetértenek a fenti célokkal az alfoldslow@gmail.com e-mail címre.
Belépési nyilatkozatok innen tölthetőek le: http://alfoldslow.hu/belepesi-nyilatkozatok/
Írta: Szőke Tünde Mónika, Alföld Slow Egyesület, elnökségi tag
2020. szeptember
[1] Forrás: Pécsek Brigitta: Gyorsuló idő, lassuló turizmus: a lassú turizmus modellezése Turizmus Bulletin, 2014. 1. szám.3-9 oldal.